Schedule

Schedules are subject to change.

2017 Conference Schedule: Friday October 27th

2017 Conference Schedule Friday

Time Activity Facilitator Room
7:30-8:30 Registration set up and facilitation Erika, Marcy, Linda, Tricia Hallways Entrance
All Day Membership Feedback Marcy and Riley Hallway Entrance
7:30 Name Tags and Competition Tracy Gold Room
8:00-8:30 Breakfast Gold Room
8:30 Conference Open Robin Gold Room
8:35 Welcome: Mayor Riley Gold Room
8:45 NAEYC Updates Robin Gold Room
9:00 Awards Robin/Linda/Nominators Gold Room
9:15 Vanessa Reese Tribute Fawn/Vanessa’s Mom Gold Room
9:20 Green Dot Introduction Riley Gold Room
9:45 Program Skits Fawn Gold Room
10:20 Conference Information AnneMarie Gold Room
10:45 Bathroom/Vendors/Transition All Various Locations
11:00 Using Fiction and Nonfiction Books to Teach Life Science

 

Panel: Constructive Guidance

 

Panel: Home-Visiting

 

Panel: Supervisor/Director

Linda with Susan Jones

Mandi with Tamara De Los Santos and Veronica Plumb

Tracy with Marcy Belisle and Stacy Story

Claire with Alicia Berka, Rixa Evershed, and Paige Vonder-Haar

Rampart

 

Minto

 

Chena

 

Yukon

12:00 Lunch All Gold Room
12:20 Name Tag Competition: Announce Winners Tracy Gold Room
12:25 Balloting/Opening of Voting

Approval of Bylaws

Voting process information

Introductions of nominees: Claire

Gold Room
12:40 Dollar Auction Claire/Glenner

All- stationed around room

Gold Room
1:00 Unsung Heroes Tricia Gold Room
1:30 STEAM

 

Licensing

 

Expressing Authentic Praise

 

A Great Place to Work

Tracy with Fawn Charles

 

Riley with Staci Collier

 

Mandi with Makia Daniels

 

Faith with Alicia Berka and Kelly Doughty

Minto

 

Rampart

 

Chena (20)

 

Yukon

2:15 Bathroom Break/Vendors All
2:30 Trauma Through a Pre-Schooler’s Eyes

 

The importance of teaching Hope to young children; how Race, Class, and Parent Involvement Impact Hope Scores

 

Teaching the NAEYC Code of Ethics

 

Community Resources for Teachers and Home-Visitors

Faith with KimAdelia Leff

 

Mandi with Serene Rose O’Hara-Jolley

 

Robin with Patty Meritt

 

Teo with Marcy Belisle and Gara Bridwell

Rampart

 

Minto

 

Chena (20)

 

Yukon

3:15 Bathroom Break/Snack/Vendors All
3:30 Challenging Exceptionally Bright Children

 

 

If You’re Happy & THEY Know It, Happy Staff!

 

Small Group Time to Scaffold Early Learning

 

Recipe for Success: Learning in the Kitchen

Tracy with Niki Mercado and Davina Sunkel

 

Fawn with Michael Bork

 

AnneMarie with Faith Cromer and Mandi Hart

 

Teo with Connie Swisher

Minto

 

 

Yukon

 

Rampart

 

 

Chena (20)

4:15 Closing: Michael Bork Patty Meritt Gold Room
5:00 Closing Announcements

Basket Pick Up

Bingo Card Winners

All Gold Room

 

2017 Conference Schedule: Saturday, October 28th

2017 Conference Schedule Saturday

Time Activity Facilitator Room
7:30-8:30 Registration set up and facilitation Erika, Marcy, Linda, Tricia Hallways Entrance
All Day Membership Feedback  Marcy and Riley Hallway Entrance
7:30 Name Tags and Competition Tracy Gold Room
8:00-8:30 Breakfast Gold Room
8:30 Conference Open and Welcome Robin/Claire Gold Room
8:35 Tribute to Home Providers Erika/Tracy Gold Room
9:00 NAEYC Updates Robin Gold Room
9:15 Balloting/Opening of Voting

Approval of Bylaws

Voting process information

Introductions of nominees

Gold Room
9:30 Professionalism AnneMarie Gold Room
10:20 Conference Information AnneMarie Gold Room
10:00 Key Note: Michael Bork Patty Meritt Gold Room
10:45 Bathroom/Vendors/Transition All Various Locations
11:00 STEAM

 

 

Panel: Constructive Guidance

 

 

Panel: Home-Visiting

 

 

Panel: Supervisor/Director

Faith with Fawn Charles

 

Mandi with Tamara De Los Santos and Veronica Plumb

 

Tracy with Marcy Belisle, Jerri Lomax and Michelle Farrell

 

Claire with Alicia Berka, Rixa Evershed, and Paige Vonder-Haar

Rampart

 

Minto

 

 

Chena (20)

 

 

Yukon

12:00 Lunch All Gold Room
12:20 Name Tag Competition: Announce Winners Tracy Gold Room
12:25 Bingo/Silent Auction Fawn/Marcy Gold Room
12:45 Tablescape Competitions Fawn/Claire/Mandi Gold Room
1:15 Bathrooms/Vendors/Transition All
1:30 Recognizing Bullying in Early Childhood

 

Five Languages of Appreciation in the Workplace

 

Challenging Exceptionally Bright Children

 

 

Community Resources for Teachers and Home-Visitors

Mandi with Veronica Plumb

 

Fawn with AnneMarie Mattacchione

 

Claire with Niki Mercado and Davina Sunkel

 

Faith with Marcy Belisle and Gara Bridwell

Rampart

 

Chena (20)

 

 

Minto

 

 

Yukon

2:15 Bathroom Break/Vendors All
2:30 Program Philosophy and Values: Foundations to Quality

 

Brain Development: Recent Research

 

Framing: Training in the Frame

 

Accommodations for Children with Special Needs

Teo with Meghan Johnson

 

Mandi with Patty Meritt

 

Tracy with Linda Fetters

 

Faith with Mary Burtness

Chena (20)

 

 

Minto

 

Rampart

 

Yukon

3:15 Bathroom Break/Snack/Vendors All
3:30 Closing: Best Interactions Riley Gold Room
5:00 Closing Announcements

Basket Pick Up

Bingo Card Winners

All Gold Room